Třístoličník
Třístoličník (1311m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizarními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekými rozhledy.
Ledovcová Jezera
Šumavská jezera byla vytvořena silou svahových ledovců, která způsobila zahloubení, vyklizení a zahrazení nynějších jezerních pánví.
Karové stěny dosahující výšky až 300 m jsou důkazem obrovské síly ledovců, které po oteplení naplnily jezerní pánve vodou a daly tak vzniknout nynějším 8 šumavským ledovcovým jezerům. Tři z nich se nacházejí na území NP Šumava, dvě na území CHKO Šumava, jedno v NP Bavorský les a dvě v chráněném území Naturpark Bayerischer Wald.
Medvědí stezka
Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.
Zřícenina hradu Hus
Zbytky hradu Hus stojí na strmém ostrohu nad řekou Blanicí ve svahu Panského vrchu (835m) asi 8 km jihozápadně od Prachatic. Nejstarší písemná zpráva o hradu pochází z roku 1341, kdy král Jan Lucemburský zde povolil vystavět hrad na ochranu nově zakládaných vsí na odlesněné půdě.