Soumarský most
a Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží
Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.
Ve středověku tu Zlatá stezka směřovala přes brod a později přes pevně postavený most nad promokřeným terénem. V Soumarském mostě, původně plně dřevěné stavbě s ochranou vodáci každoročně pořádají otvírání a zavírání Vltavy.
Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště.
Soumarské rašeliniště je jedním z mnoha rašelinišť, které lemují řeku Vltavu v širokém údolí zvaném Vltavský luh. Rašeliniště o rozloze 85 ha se u Soumarského Mostu vyvíjelo od sklonku doby ledové, tedy přibližně 9 tisíc let. Stalo se ostrovem chladnomilné severské přírody, zatímco okolní krajina zarůstala lesní vegetací. V posledních několika desetiletích se však podoba rašeliniště radikálně změnila. Může za to průmyslová těžba rašeliny, která zde probíhala od 70. let 20. století až do roku 2000. Celé rašeliniště bylo odvodněno sítí povrchových kanálů, důsledkem čehož poklesla hladina podzemní vody hluboko pod povrch.